" Toshu  Kakuto  Ju - Jutsu "

 
 
     Jest to system walki wręcz opracowany przez Pawła Handzlik , jest on wzorowany na japońskim systemie walki „Toshu Kakuto Jutsu” stosowanym w Jieitai (rodzaj wojska w Japonii).
 
   
 
    Japoński system „Toshu Kakuto Jutsu” powstał w 1952 roku pod kierunkiem ówczesnego kapitana Chiby Sanshu, eksperta w dziedzinie różnych aspektów walki wręcz (ju-Jutsu, karate, judo, kempo, boks, zapasy).
 
 
 
   Toshu Kakuto Jujutsu – jest systemem na wskroś wojskowym przeznaczonym głównie do samoobrony ale zawiera również elementy ofensywne.
 
    
 
    Toshu Kakuto Jujutsu – jest oparte przede wszystkim na technikach Jujutsu , ale zawiera również techniki zaczerpnięte z judo, karate, boksu, Krav Magi, zapasów. Ponadto w czasie treningu ćwiczy się z pistoletem, karabinem, nożem, kijem i innymi broniami i przedmiotami.
 
   
 
    Niektóre techniki zostały zmodyfikowane pod kątem współczesnych realiów walki oraz współczesnych ubiorów (mundury, buty, wyposażenie osobiste żołnierza).
 
    
 
    W Toshu Kakuto Jujutsu – wykorzystuje się: kopnięcia, uderzenia, rzuty, trzymania, dźwignie, duszenia i uciski na miejsca wrażliwe. Charakterystyczne są wysokie pozycje, uderzenia pięścią ustawioną pionowo bez rotacji oraz kopnięcia piętą i całą stopą w formie pchnięć.
 
   
 
    Walczy się przede wszystkim w krótkim dystansie (w stójce, zwarciu i parterze). Nieodłaczną częścią ćwiczeń jest umiejętność posługiwania się bronią palną.
 
    
 
    Twórca systemu Paweł Handzlik jest podoficerem wojska oraz Instruktorem Ju-Jitsu, Karate, Krav-Magi, Samoobrony oraz Strzelectwa. System powstał na bazie jego 35 letniego (1979-2014) doświadczenia w Sztukach i Sportach Walki oraz doświadczeniu w służbach mundurowych.
 
    
 
    Toshu Kakuto Jujutsu jest systemem zaliczanym do Modern Ju-Jutsu (współczesne Ju-Jutsu),
 
nie ma powiązań z żadną tradycyjną szkołą Ju-Jutsu.
 
    
 
    Pomimo nowoczesnej formy systemu adepci Toshu Kakuto Jujutsu kultywują stare zwyczaje Samurajów (etykieta Dojo, Ken-Jutsu – walka mieczem)
 
    
 
    Toshu Kakuto Jujutsu jest systemem kompletnym ale podlega również zmianom, aby stale dostosowywać się do współczesnego pola walki.
 
 
 
Opracował :
 
Twórca systemu Paweł Handzlik